Araçta aşırı ses ve titreme neden olur ?

Merhaba arkadaşlar bugün Çorum Oto Çekici olarak sizlere aktaracağımız konu araçta aşırı ses ve titreme neden olur ?

Motor neden çok sesli ve titreşimli çalışır, araç neden giderken çok ses yapar.

Bununla ilgili olarak arkadaşlar aracın sesli ve titreşimli çalışması bir çok sürücünün ortak şikayetleri arasında yer almaktadır.

Motorun sesli ve titreyerek çalışmasının araçta yer alan birçok arıza gibi çok sayıda sebebi vardır.

Bu sebepleri bilerek çözüme daha kolay ve daha az para harcayarak ulaşmak için sesin ya da bu titreşimlerin nereden geldiğini bulmak önemlidir.

Araçlarda yer alan titreme ve ses şikayetlerinin genellikle meydana geldiği yerler bellidir. Bunları başlıklar halinde toplamak gerekirse…

Aks ve dingil Kaynaklı Titreşim

 Aks ve dingil problemleri ilk sırada yer almaktadır. Eğer ve eğer ses ve titreme problemlerinin aks veya dingilden kaynaklandığını düşünüyorsanız aracınızı derhal bir oto çekici vasıtasıyla rot balansçıya göstermenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Çünkü aks ve dingil araçta önemli parçalardır bu parçalar aracın dengeli çalışmasını sağlamaktadır. Aks ve dingil problemleri özellikle yeni kaza yapmış araçlarda sıklıkla görülen arıza sebepleridir.

Motor Kaynaklı Titreşim

Titreşim problemlerinde ikinci sırayı motor kaynaklı problemler almaktadır. Eğer durum böyleyse ya da siz böyle olduğunu düşünüyorsanız aracınızın buji buji kablosu ve ateşleme bobinini kontrol ettirin. Çünkü bu 3 parça düzgün çalışmıyorsa araç hem sesli çalışır hem de titreşimli çalışır .

Bunun dışında Dizel araçlarda mazot filtresi Benzinli araçlarda benzin filtre seti bir de araçlarda gaz filtresi kirli ise tıkalıysa işlevini kaybetmişse yani yakıt filtreleri işlevlerini kaybetmişse titreşim ve sesli çalışma gibi şikayetler bunların yüzünden de olabilmektedir.

Fren Kaynaklı Titreşim

Araç titreşimlerin de bir diğer unsur ise frenleme anında oluşan titreşimlerdir. Eğer bu tarz bir şikayetiniz varsa fren rotorun uzun eğri ya da kırık olma ihtimali oldukça yüksektir ve Kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Fren araçta Hayat Demektir arkadaşlar.

Lastik Tekerlek Kaynaklı Titreşim

Onun dışında araçtaki titreşimler de en çok görülen bir diğer unsur ise tekerlekler ve lastikler den kaynaklanmaktadır. Bu kapsamda sorun tekerde ise çok ama çok nadir arıza verseler de yatak ve rulmanlar kontrol edilmelidir. Onun dışında sorun lastiklerde ise araç belli bir hıza ulaştıktan sonra titreme ve ses görülüyorsa lastiklerin balansa ihtiyacı var demektir.

Lastiklerinizin balans ayarlarını yaptırmak için çorum oto sanayi yada farklı bir ildeyseniz her hangi bir lastikçiye gidebilirsiniz. Şayet aracınız gidemeyecek durumdaysa Çorum Oto Çekici ile aracınızı çekebilirsiniz. Lastiklerde yırtılma veya dengesiz aşınma durumları varsa araçta hem titreşimli çalışma hem de giderken aşırı ses görülmesi muhtemeldir.

Eğer ki böyle yırtılma veya dengesiz aşınma yani lastiklerin bir yanı sağlam bir yanı yaralı gibi durumlar varsa lastiklerin kesinlikle değişmesi gerekmektedir. Bu bahsi geçen arıza çeşitleri benzinli dizel ya da LPG fark etmez bütün araç tipleri için geçerlidir.

Titreşim ve Teklemeyi Ayır Edin

Bir diğer durum ise titreşimler kesinlikle teklemeler ile karıştırılmamalıdır. Arkadaşları titreşim farklı bir olaydır tekleme farklı bir olaydır tekleme yakıt ve ateşleme ile alakalıdır titreşim genelde aracın gidiş unsurları ile alakalıdır. Bu konu hakkında sizler için aktaracak tarım bu kadar yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Web sitemizi ara ara ziyaret etmenizi isteriz. Unutmayın Trafik Hayattır!

Eğer aracınızın motor arıza lambası yanıyorsa lütfen Motor Arıza Lambası Neden Yanar ? isimli makalemizi okuyun.