Akü hakkında bilinen 8 yanlış

Selamlar bugün size arabaların olmazsa olmazı aküler hakkında doğru bilinen yanlışları anlatacağım.

Akünüzü değiştirecekseniz. Akü seçerken nelere dikkat etmeliyiz isimli makalemize göz atın.

 Akü neden arabaların olmazsa olmadı Bunu hiç konuşmayalım bence hepimiz biliyoruz ki bugün teknolojisinde akü olmadan arabayı çalıştırmak Imkansız. Çorum oto çekici ile akü bilgilendirme yazımız başladı.

Akü hakkında doğru bilinen  sekiz yanlış.

 • 1- Akü Deşarj olduktan sonra, Yani hepimizin deyimi ile boşaldıktan sonra başka bir araçtan takviye yapılıp bir süre çalıştığında akü şarj olur.  En çok düşünen yanlış Bu arkadaşlar akü boşaldığında yaptığınız takviye sonrası motor ne kadar çalışsa ve şarj dinamosu dediğimiz alternatör ne kadar Aküyü şarj etse de akyüz’ün şarjı %100 dolmaz.
 • Bunun için mümkün olan en kısa sürede aracınızı bir yetkili servisine götürüp Aküyü usulüne uygun şekilde şarj ettirmeniz gerekir yoksa bir süre sonra akünün tekrar boşalması ile karşı karşıya kalıp takviye yapacak insaflı bir vatandaş veya Yol Yardım servisi aramak zorunda kalırsınız.  Üstelik sürekli takviye ile çalıştırılan akünün zaman içinde bozulacağını ve Aracınızın bu şekilde zarar göreceğini de unutmayın!
 •  2- Aküler bakım istemez.  Bu da kısmen yanlış arkadaşlar bakım gerektirmeyen aküler var ama ticari araçlarda kullanılan ve ekstra performans sağlayan  kalsiyum özellikli aküler su kaybına uğrar.  O nedenle belli periyotlarla su seviyesinin kontrol edilmesi ve eksilme söz konusuysa Saf su ile tamamlanması gerekir.
 • Mesela hibrit kalsiyum esaslı bir akünüz varsak aracınızı oto çekici ile yada yol yardım hizmeti almadan önce  periyodik bakıma gittiğinizde servisimizden su seviyesinin kontrol etmesini eksikse tamamlamasını isteyebilirsiniz . 
 • Fiyatı daha uygun olduğu için düşük amperli akü almak veya daha güçlü diye yüksek amperli akü kullanmak akü konusunda en sık düşülen yanlışlardan ikisi.
 • Amper saat ölçü birimi akünün kapasitesini yani içinde tuttuğu enerji miktarını gösterir.  Bu şu anlama gelir aracınızın Tam kapasite enerji kullanması durumunda 72 amper saatlik akü bir saatte yani 60 dakikada boşalır ama 60 amperlik bir akü kullanırsanız ve Aracınız 72 amper enerji çekiyorsa o zaman akü 50 dakikada boşalır.
 • Elektrikli direksiyon sistemine sahip bir Aracınız varsa yetersiz enerji nedeniyle direksiyon arızası görülme ihtimali yüksektir .
 • yine düşük kapasiteli akünün Marş basma gücü de düşük olacağı için ilk çalıştırmada daha uzun marş basma sebebi ile  zor çalışma ve Hatta Soğuk havalarda çalışmama sorunları da görülebilir.
 •  Diğer yandan düşük kapasiteli akü kullanmak güç olarak araca yetemeyeceği için akünün arızalanması ve aracın garanti dışı kalmasına neden olur.
 • Ancak LPG dönüşümü ya da ek ses sistemi gibi daha fazla enerjiye ihtiyaç duyulan durumlarda araçtaki aküden daha yüksek amper değerine sahip akü kullanmak gerekebilir. Bu durumda da sadece bir üst ampere geçmek doğru olandır.
 •  Örneğin 60 amper saatlik bir akünüz varsa 72 veya 75 ampere geçin.  72 veya 75 amperlik akü yerine 86 amper akü kullanılabilir . Fakat 60 amper yerine 80 amper kullanmak uygun değildir ve yine kullanıcı hatası olarak değerlendirilir.  Çorum oto çekici ile akü bilgilendirme yazımız devam ediyor . Çorum oto çekici hizmetlerimize göz atın.
 • 4 – Şarjı biten akünün ömrü bitmiştir yanlışı. Arkadaşlar Çekici sektöründe olduğumuzdan dolayı bir çok yolda kalan araç sahibi marş basmaması gibi durumalrdan dolayı yol yardım oto çekici ve kurtarıcı hizmetimize başvurmaktadır. Bu esnada genel olarak gördüğümüz akü servislerinin işini iyi bilmeyen akü servislerinin müşterileri yanlış yönlendirmesidir. Akünün şarjı bitmiş akü satmak için bu akü ölmüş diyor. Arkadaşlar böyle bir şey yok . Şarjı biten akü tekrar şarj edilip kullanılabilir.   Çorum oto çekici ile akü bilgilendirme yazımız devam ediyor . Çorum oto çekici hizmetlerimize göz atın.
 • 5- Gösterge panelinde akü ışığı yanıyorsa akü bozulmuştur yanlışı. Arkadaşlar Gösterge panelinde yanan akü ışığı akünün bozulduğu anlamına gelmez hatta aküyle alakası bile yok diyebiliriz. Sorunun kaynağı öncelikle şarj dinamosudur. Şarj dinamosu aracı şarj etmeyi kestiğinde genellikle gösterge panelinde akü ışığı yanar. Akünü değiştir diyenlere kulak asmayın Çorum oto çekici vasıtasıyla bildiğiniz ve güvendiğiniz bir ustaya gitmenizde fayda var.   Çorum oto çekici ile akü bilgilendirme yazımız devam ediyor . Çorum oto çekici hizmetlerimize göz atın.
 • 6 – akü üzerindeki yeşil yanıyorsa akü sağlamdır arıza araçta aranmalıdır yanlışı. Sıka düşülen bir yanlıştır,  akülerin üzerinde indikatör adı verilen ışık vardır ve bu şarj durumunu gösterir yeşil yeterli siyah deşarj olduğunu işaret eder.  Ancak bu ışık akünün sağlam veya arızalı olduğunu göstermediği gibi bazen şarj veya şarj durumunuda net olarak ifade etmeyebilir. Çünkü üzerindeki indikatör sadece bir hücredeki asit yoğunluğuna göre yeşil veya siyah renk alır.  Buradan şunu anlayalım indikatör ışığı arıza göstergesi değildir yeşil yandığı halde arızalı olabileceği gibi siyah renkte hiçbir arıza olmayabilir.   Çorum oto çekici ile akü bilgilendirme yazımız devam ediyor . Çorum oto çekici hizmetlerimize göz atın.

 • 7- Kampanya vardı akü aldım, yedekte dursun diye akü aldım yanlışı. Arkadaşlar aküler alıp bir kenarda bekletebileceğiniz birisi bozulunca diğer stokta ki aküyü takabileceğiniz ürünler değildir. AKüler boşta durduğu yani çalışmadığı zaman sülfatlaşır sülfat akülerin katilidir. Sülfatlaşan akü hiç bir işe yaramaz aracınız sıfırda olsa kullanamazsınız yapılacak en iyi işlem çöpe atmak olacaktır . Bu sebepten akünüz bozulmadan akü almayın. Akü yedeklenecek bir ürün değildir. Haftada bir kere soğuk veya aşırı sıcak günlerde iki kere olduğu yerde belli bir süre çalıştırın ki akünüz kendine geleceğiz ve sülfatlaşma ya Meydan vermesin.   Çorum oto çekici ile akü bilgilendirme yazımız devam ediyor . Çorum oto çekici hizmetlerimize göz atın.
 •  8 – Ticari  taksi aküleri taksiler için üretilmiştir sadece taksilerde kullanılır. Açıkçası bu  spesifik bir konu herkesin ilgi alanına girmez ama hepimizin bilmesinde yarar gördüğüm için Buna da değineceğim .
 • Taksi aküleri gün boyunca daha çok marş basma gereği duyulan araçlar için özel olarak geliştirilmiş bir akü türüdür.
 •  Ama bu sadece taksilerde kullanılabileceği anlamına gelmiyor. Sık dur kalk yapan ticari araçların tümünde kullanılabilir.    Çorum oto çekici ile akü bilgilendirme yazımız devam ediyor . Çorum oto çekici hizmetlerimize göz atın.

Çorum Oto Çekici

Arkadaşlar Çorum oto çekici olarak bilgilendirmeye devam ediyoruz. Eğer akü kaynaklı bir probleminiz varsa ve aküyü nereden alacağınızı bilmiyorsanız Çorum oto sanayii rehberimize göz atın.  Aracınızı oto sanayiye, çorum akü ustalarına ya da satıcılarına götürmek istiyorsanız Çorum oto çekici her zaman size bir telefon kadar uzak.