Akü Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Akü Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz ? 60 Amper vs 70 Amper 60 amperlik yerine 70 amperlik akü takarsak olur mu bunlardan bahsedeceğiz akülerin üzerinde birtakım yazılar var Bunlar 12 volt 60 amper 72 amper 100 amper diye devam ediyor Bir de bunun yanında 506 yüzlü yüzlükten sayılar var etiketler var şimdi 12 volt akülü voltajını belirtiyor ve binek ve hafif ticari araçlar hepsi 12 volt ile çalışıyor.

Amper değeri ise Hani 60 amper 72 amper diye gösteren amper değeri ise akünün kapasitesini belirtiyor bir örnek verecek olursak aracımızı çalıştırmadan teybini açtık ve dinliyoruz.

Aracınız yolda kaldıysa Çorum oto sanayi akü servislerine yada akü sorununuzun çözümü için akü ustalarına Çorum Oto Çekici araçlarımızla sizi götürelim. 

Bir teyp farzedelim saatte 6 amperlik bir güç harcıyor Eğer teyp 10 saat açık kalırsa 60 amper güç harcar ve akü biter. akünün yeniden şarj edilmesi gerekir araç çalışır durumdayken eyp ve diğer tüm elektrik ihtiyacı alternatörden karşılanır.

Akü Bize en çok ilk çalıştırma anında lazım olur Onun dışında alternatör devreye girer ve aracın tüm elektriğimiz sağlar ve akü şarj eder akünün aracı çalıştırmak için ihtiyaç duyduğu güce Marş gücü denir. 

İngilizce CCA Yani soğuk Marş gücü olarak adlandırılır akünün üzerinde yüzlü rakamlarla ifade eden değer budur marş gücü birimi amperdir. 

O yüzden akü seçerken bizi asıl ilgilendiren değer akünün kapasitesindeki amperden çok maraşgücü amperdir Biz Çorum Oto Çekici olarak Hyundai H100 için akü aldık ve almadan önce 45 farklı satıcıya sorduk bize sordukları ilk şey kaç amperlik akü istiyorsunuz dediler.

100 amperlik diye cevap verince fiyatını söyler Peki yani Marş gücü kaç amper diye sorunca bakmanız lazım dedi yani kimse asıl dikkat edilmesi gereken şeye dikkat etmedi kapasiteye önem veriyor. 

Biz bilinçli tüketici olalım ve akü seçerken marş gücüne dikkat edelim marş gücünün önemi en çok kış aylarında soğuklarda ortaya çıkar özellikle kalın yağ kullanan araçlarda sabah araç geç çalışır veya çalışmaz İşte bu marş gücünün düşük olduğunun göstergesidir. 

Ortalama bir binek araç için 400 500 amperlik marş gücü yeterli iken çok soğuk geçen kış mevsimi çok soğuk olan ilk günlerde 700 – 800  ampere kadar ihtiyaç olabilir Şimdi 60 amperlik yerine 70 amperlik akü takarsak olur mu sorusunun cevabını verelim.

Şöyle düşünün bir otomobilimiz var biri 6 motor 110 beygir biz bunun performansını artırmak istiyoruz bunun için aracın 60 Lite olan deposunu 70 litrelik depo ile değiştiriyoruz performansta herhangi bir artış olur mu ? Olmaz.  Aynı bu şekilde akünün amper değerini yükseltmek yeni marş gücü değerini yükseltmek gerekir araç sahibi olan ve akü olacak herkesin bu bilgileri bilmesi gerekir.

Aracınızın aküsü mü bitti ? 

Çorum Oto Çekici hizmetimizden faydalanın aracınıza ekstra masraf ve zarar amadan sizi güvenli bir şekilde Çorum Akü Ustalarına yada Çorum Akü Satış Noktalarına Götürelim.

Bizimle güvendesiniz.