Durma Prosedürünün Önemi Nedir?

Dur kalk trafiğinde dur işaretinde veya kırmızı ışığa geldiğiniz zaman Önümüzdeki araçlar ne kadar mesafe bırakıyorsunuz 50 santim 1 metre Sizce bu alan yeterli mi?

Gerçekten ne kadar mesafe bıraktığımız gerekiyor aracımız bize doğru geliyor şu anda 1 metre bırakıyoruz biraz da Aktaş tamamı şu anda iki Aracımızın arasında 1 metre mesafe var sürücü çıkış yapacak çıkamadık.

Bu bir problem Çünkü artık sürücünün elinden karar verme mekanizmasını aldık sürücü çıkamıyor ha ne yapması gerekiyor geri gitmesi gerekiyor ama emin olun arkanızdaki Otomobilde de bu kadar yaklaştığı için geri geri gidemeyeceksiniz peki çözüm nedir bu araç buradan çıkabilmek için ne kadar bir alana ihtiyacı var .

Burada genellikle aracın genişliği kadardır bakalım otomobilin genişliği yaklaşık bir buçuk metre şimdi bir buçuk metre mesafe buraya koyuyoruz bir buçuk tamam aynı senaryo sürücü aşağı indi hareket edemiyorum dedi bizim buradan çıkmamız lazım.

Müsait bir ortam var sola doğru kıralım sinyalinizi verdik bakalım ara çıkabiliyor mu şu anda gördüğünüz gibi araç rahatlıkla çıkabildi tekrar bir buçuk metre alan yaratacağım bir buçuk şimdi Sena’yı biraz değiştiriyorum.

ÇORUM OTO ÇEKİCİ

Her şey sakin Ken bir problem yokken buradan çıkabildim ama senaryo şöyle olsaydı sürücü durduğu zaman orta aynasına baktı 40 tonluk harfiyat kamyonu geliyor duracak gibi değil alan Müsait bir buçuk metre mi var buradan çıkış yapabilir miyim şimdi senaryo böyle olunca işler renk değiştiriyor.

Biraz önce ne yapmıştır sonra doğru kırdık seni bırakıp çıkış yaptık Ama o panik anında ne yazık ki durum öyle olmayacak Payı kanunda hem direksiyon çevirecek sizde Bunu yaparken de ayağınızı frenden çekeceksin dolayısıyla bir buçuk metre panik anda size yeterli olmayacak.

Sizden 3 metre isteyeceğim Yani bu otomobille aranızda en az 3 metre olması gerekiyor. Bu sizin güvenlik alanınız bu alanı kimsenin sizden alması izin vermiyor peki bu alanı sürücü olarak siz nasıl belirleyeceksiniz çok kolay.

Öndeki aracı arka lastiğinin asfaltla buluştuğu noktayı direksiyon başına gördüğünüz anda 12 Yaklaşık 3 metrelik bir alan yarattınız kendinize şu anda ayrı Sen ayrı yaşıyoruz sürücü panik yaşadı aynısına baktım bir harfiyat kamyonu geliyor duracak gibi değil artık Ölüm kalım savaşı vermeye başlıyor alan müsait sürücü çıkış yapacak otomobil hem hareket ediyor hem dönebiliyor önündeki otomobile çarpmadan sürücü sıkışmadan alandan çıkabildi işte bu çok önemli trafikte her zaman kendinizi alan yaratmanız gerekiyor gerek hareketliyken takip mesafesi gerek otomobil durduğu zaman durma mesafesi