Doğru Yağ Seçimi

Doğru Yağ Seçimi Burada dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri de doğru motor yağı seçilmesidir motorun yağlama sistemine baktığımız zaman yağ pompası yağı filtreden geçirdikten sonra krank ve yataklar arasına gönderir arkasından üst kısma çıkarak piston ve silindir duvarları arasındaki yağlamayı sağlar.


Daha sonrasında kamilini yağladıktan sonra en son varsa turboya giderek turbonun yağlanmasını sağlar ve yanlış yağ kullanıldığı zaman bütün bu parçalar çok daha hızlı bir şekilde açılacaktır ve motorun uzun önü kısa bir süre içinde tüketeceksinizdir aynı zamanda yağ motorun temizlenmesin de sağlar özellikle dizel motorlar benzinli lere göre daha fazla kurum ürettiği için bu kurumda yine silindir duvarlarında yağ sayesinde temizlenir.


Çorum Oto Çekici farkıyla sizi en iyi Çorum oto sanayi motor yağı satan usta ve yağcılarana götürelim. Çorum çekici hizmeti almak için lütfen 0507 018 93 55 numaralı telefonumuzu arayın.
Arkasından filtreden geçerek bu partikülleri orada bırakılır veya temizlenmiş bir halde döngüsüne devam eder genellikle yağ seçimi deyince akla üstündeki sayılar geliyor 530 1030 1040 gibi Ama bunun yanında bazı standartları da sağlaması gerekiyor öncelikle bu sayıların ne anlama geldiğine bakacak olursak bu viskozite indeksi mi gösterir viskozite dediğimiz şey ve aslında ya ne kadar akışkan olduğunu belirtiyor.

Bu sayı arttıkça yağın akışkanlığı da azalıyor demektir yani 5 sayısı ve 10 sayısı arasında bakarsanız 5 daha akışkandır 10 daha akışkan olacaktır bizde bunu göstermek için ufak bir deney düzeneği hazırladık ve 5.20 ile 10.40 yağları karşılaştırdık bu deneyde aynı tüpün içine koyduğumuz aynı miktarda yağ da 10 40’ın Biraz daha yavaş Aktığını 520 s daha hızlı Aktığını görüyorsunuz Bu da dediğin gibi daha düşük sayının Aslında daha akışkan olduğunu Yani halk arasındaki tabirle daha İnci olduğunu gösteriyor.

Peki üzerinde neden 2 tane viskozite değeri var derseniz bu yağ için konuşursak 5 ve 20 ne anlama geliyor derseniz bu iki durumdaki viskosity de değerlerini gösteriyor Aslında 5.20 şeklinde okunuyor ve oradaki da boyuyor printer yani kış anlamına yani motor soğukken ki halindeki bir köşede yerini gösteriyor.
Bu ya için konuşacak olursak soğuk durumdayken 5 Yani daha akışkan bir halde ancak motor gereken sıcaklığa ulaştıktan sonra çalışma sıcaklığına ulaşınca 20 değerini Yani aslında daha az akışkan bir hale dönüşüyor Eğer bunu nasıl sağlıyor derseniz yağ petrol üründür ve üretimi sırasında içinde viscosity index imposer adı verilen bir polimer konulur.

ÇORUM ÇEKİCİ

Bu polimer ısındıkça genleşip ve yağın Biraz daha kalın bir hale gelmesini sağlıyor iki farklı viskozite de değerinin olması ise şu sebepten Siz motoru ilk çalıştırdığınızda araç soğukken daha hızlı bir şekilde yağlanması için daha ince bir şekilde çalışıyor daha düşmüş köfte değeriyle çalışıyor ve motordaki bütün aralara girmesi kolaylıkla yağlar motor çalışma sıcaklığına ulaştı zamansa daha iyi yağlama yapabilmek için daha kalın bir hale.
Yani daha yüksek viskoziteli bir hale dönüşüyor bu viskozite değeri seçilirken üreticiler tarafından motorun üretim aşaması toleransları hangi koşullarda kullanıldığı gibi şeyler üretiliyor toleranslar demişken arada parçalar arasında ne kadar boşluk kalacağı anlamına geliyor ve eğer siz gerekenden kalın veya ince yağ kullanırsanız Bu boşlukları tam doldurmayacak tır tam olarak bir yağ filmi sağlayamadığı için motorun gerekli olan yağlar nasıl yapılmayacaktır.
O yüzden üreticinin önerdiği hiç göster değerinde asla değiştirmeyin arkadaşlar motor yağı seçimi yaparken arkadaşlar tek bakmanız gereken şey viskozite de değil kesinlikle değildir .