Motor yağı nereden koyulur ?

Motor yağı nereden koyulur motor yağ seviyesi en aşağı ne kadar olmalıdır motor yağ seviyesine nasıl ve nereden bakılır bunlarla alakalı bilgi vermeye çalışacağım.
İlk önce motor yağı nereden koyulur onu anlatayım size arkadaşlar motor yağı motorun üstünde bulunan üst kapak da bununla şu bölmeden gördüğünüz gibi buradan motor yağı ilavesi ya motor yağı koyma işlemini buradan yapıyoruz arkadaş araçların hepsinin üstüne bu tarz bir kapak vardır üstünde çaydanlığa benzer bir sembol olur.

motor yağ kapağı nerede
motor yağ kapağı nerede

Yeni araçlarda eski araçlarda bu Sembol silinmiştir. artık benim aracım gibi 2000 model araçlarda çoğunda silinmiştir birçoğunda şunun üstünde sarı ya da kırmızı ya da beyaz farklı farklı renklerde çaydanlığa benzer bir işaret bulunmakta Bu işaretin bulunduğu yer ya kapalıdır ya ya dolduracağınız hazne gördüğünüz gibi içinde yağda Tabii siz göremiyorsunuz canımı içinde mevcut yağı buradan ilave ediyorsunuz arkadaşlar Lakin kontrol buradan yapılmıyor Tabii ki ya buradan ilave edip kapatabilirsiniz burayı motor yağı buradan ilave ediliyor şimdi motor yağı seviyesi ve motor yağı ne kadar olmadı şimdi buna gelelim şimdi motor yağı kontrolü motor yağ çubuğundan yapılır.
Çubuk motor yağ çubuğu olur arkadaşlar motor yağ çubuğunu çıkartıp şimdi göstereceğim göstermeden önce şunu söylemek isterim motor yağı kontrol etmeden önce aracınızı bir 10 dakika stop etmiş olmalı yani motor Durmuş olmalı ki sağlıklı bir kontrol yapabilirsiniz arkadaşlar.
Çünkü motor çalışır stop eder etmez ile çalışırken buna bakarsanız size doğru net bilgi vermez. Çünkü motor durduğunda yağ süzülecek buradaki Çubuk’taki göstergesi de doğru gösterimi yapacak şimdi motor yağ çubuğunu çekiyoruz arkadaşlar Gördünüz mü motor yağ çubuğunu çektik arkadaşlar motor yağ çubuğunun üstünde gördüğünüz motor yağ çubuğunda motor yağ seviyesine buradan bakılmakta.

yag çubugu
yag çubugu

Eğer motor yağı seviyeni çok düşükse ve aracınızın yağı değiştiremiyorsanız. Çorum Oto Çekici Web sitemizden Çekici hizmeti alabilirsiniz.
Motor yağı seviyeniz iki çizgi arasında olacak Ne bu çizginin üstünde ne bu çizginin altında bu iki çizginin arasında olması gerekmektedir çizginin üstünde olursa eğer motor yağını fazla demektir bu motor yağının fazla olması motor yağının keçelerden sızmasına seyrettir bu çizginin altında ise motor yağını az demektir.

Bu da motorun yağsız çalışmasına sebebiyet verebilir. Bu sebeple motor yağınız iki çizginin arasında olmalıdır Şimdi benim Aracımın yağını kontrol edelim gördüğünüz gibi bakım motor yağ seviyesi tam şuralarda bir yerde yani aracın motoru motor yağı normal seviyede demektir.
Çorum Oto Çekici web sayfamızdan çekici çağırmak için hemen 0507018 93 55 nuamaralı hattımızı arayabilrisiniz.

Siz de bu şekilde aracınızın motor yağını kolaylıkla kontrol edebilirsiniz şöyle peçete yardımıyla silip batırdığınız da size seviyeyi gösterecektir. Bu şekilde de bunu kontrol edebilirsiniz dediğim gibi kontrol etmeden önce aracınızın bir 10 dakika falan sohbet etmiş olmasına dikkat edin ve bu konuda sormak istediğiniz bir şey olursa sorabilirsiniz yardımcı olmak isterim yazımızın altına yorum yapabilirsiniz.