Gece Sürüşünde Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Gece Sürüşünde Nelere Dikkat Etmeliyiz; Gece sürüşü gündüze kıyasla zordur Zira sürücü günün yorgunluğu ile görüş alanının neredeyse yüzde 90’ının kısıtlandığı bir anda direksiyon başına geçer.
Ülkemizde ölüm ve yaralanma ile sonuçlanan kazaların yüzde otuzu geceleyin gerçekleşiyor.

Gece sürüşünde en büyük riski görüş alanının kısıtlanmasıdır. Genellikle Xenon far ve otomobiller sadece 30 metre önünü Aydınlatabiliyor.

Dolayısıyla sürücünün tehlikeyi görüp tepki verme süresi çok kısıtlıdır gece sürüşüne başlamadan önce farlarınız kirli ise lütfen temizleyin far ayarı hassas bir konu bunu serviste yaptırmanızda fayda var.

Sizin hızlı yapabileceğiz far açı ayarı Eğer aracınızda Xenon far varsa bunu otomobil otomatik olarak yapıyor yoksa far açı tuşunu bulalım.

Aracın içinde sadece sürücü varsa o zaman 0 pozisyonda olmalı turşumuz.

Aracı içinde sürücü ve yolcular varsa dünyayı pozisyona gelip sürücü yolcu ve bavulları varsa 2 nolu pozisyonda olmalıyız.
Aracın içinde Sadece sürücü ve bavulları varsa o zaman 3 Nolu pozisyona gelir aracınızın gösterge panelinin ışığını düşürür Böylelikle dışarıyı çok daha rahat görebileceksiniz.
Gece Sürüşünde Nelere Dikkat Etmeliyiz

Karşıdan gelen Otomobilin farları gözünüzü alabilir bu durumda otomobile bakmayın gözünüzü ön camı sağ alt köşesine çevirin ve Odak noktanız beyaz yol şerit çizgileri olsun karşı istikametten bir araç geliyorsa veya başka bir Aracı takip ediyorsanız uzun farlarınızı kullanmayın.

Eğer geceleyin yolda kaldıysanız lütfen yol yardım hizmeti almak için Çorum Yol Yardım web sayfamızı ziyaret edin.

Arkadan gelen Otomobilin farları sizi rahatsız ediyorsa aynı hızı ön pozisyonuna getirin ve en önemlisi yavaşlayın Çünkü gece sürüsündeki en büyük testlerden bir tanesi yorgunluk gözlerinin kapandığını hisseden sürücü genellikle camdan indirir Yüksek sesle müzik dinler ne yazık ki yorgunlukla mücadele bu kadar kolay değil tavsiyemiz Gözleriniz kapanıyorsa aracınızı Müsait bir yere park edip 20 dakika uyumanız derin uykuya düşmenizi istemiyoruz Dolayısıyla Alarmı kurun ve 20 dakika uyu unutmayın trafik hayattır