Otomatik viteste Yapılmaması Gereken 7 Hata

Otomatik vitesli Bir araçta asla yapmamanız gereken 7 şey; Çorum oto çekici hazırladı . ilk bakışta otomatik vitesli bir aracı sürmek manuel bir aracı sürmekten daha kolay görünebilir otomatik araçlara uyum sağlamak genellikle daha basittir ve yeni sürücüler görünüşte pek de kolay olmayan vites kolu ve debriyaj ile uğraşmak zorunda kalmazlar.

Böylece sürücüler dikkatini yola daha iyi verir Ayrıca otomatik vites yokuş yukarı gidişte ve dur kalk trafikte işleri kolaylaştırır ancak otomatik Bir arabayı kullanmak parkta yürüyüş yapmak kadar basit görünse de şanzımanı Bozmanya kadar ulaşacak bazı hatalar vardır .

Bu yüzden otomatik bir araba kullanırken yapabileceğiniz en tehlikeli hatalardan 7 tanesini sizin için sıraladık .

Araç Durmadan Vites Değiştirmek

7 Numara Aracınız tamamen durmadan vitesi sürüş yani de konumundan geri yani R konumuna almayın hepimiz bu hatayı en az bir kere yapmışızdır.

Aceleniz vardır ve sabırsızca araç daha tam durmadan vitesi sürüşten geriye geçirirsiniz ya da tam tersi mi yaparsınız bunun Zararsız olduğunu düşünüyorsanız sizi hayal kırıklığına uğrayacaksınız için üzgünüz. Ama aktarma eleman ve parçalarına Gerçek anlamda ciddi hasarlar verebilirsiniz. Çorum oto çekici ile yazımız devam ediyor.

Arabanız hala hareket halindeyken vites değiştirdiğinizde aracı durdurmak için freni değil şanzımanın ta kendisini kullanıyorsunuz frenleriniz yıpranırsa bunların değiştirilmesi 1600 lira 3000 liraya mal olacaktır. Ancak otomobil henüz hareket halindeyken vites sürekli olarak sürüşten geriye atarsanız en az 6 bin liralık bir hasar olur . Yani seçim sizin.

Araç Durmadan Park Konumuna Almak

6 numara aracınızı tamamen durmadan asla Park konumuna almayın son söylediğimizden yola çıkarsak bunun da benzer bir durum olduğunu söyleyebiliriz. Yeni model bir Arabanız varsa korkunç hata yapmanıza zaten izin vermeyecektir.

Çünkü son model arabalar de bu hareketini engelleyen hız sensörleri kullanılmaktadır ancak arabanız da bu tür bir güvenlik tertibatı yoksa ve zaman zaman henüz tam durmadan önce park vitesine alma gibi bir hata da buluyorsanız bizi iyi dinleyin. Çok Aceleniz varsa veya muhtemel tehlikeden haberiniz yoksa şanzımana geri dönüşü mümkün olmayan hasarlar verebileceğinizi unutmayın. Park konumu aracınızın hareket etmesini engeller ancak hareket halindeyken Arabanızı durduramaz Araba park durumundayken şanzımanı kilitlenir.

Bu nedenle tekerlekler ya hiç hareket etmez ya da eder ama bunu çok büyük bir zorlukla yapar anlayacağınız vites Park konumuna aldığınız zaman bir pim aracınızın tekerleklerine bağlantı sağlayan şanzıman çıkış mili kilitler.

Ancak bunu yaparken araç hala hareket halinde ise kilitleme pimi veya çıkış mili kırılabilir veya aşılabilir. Çorum oto çekici ile yazımız devam ediyor.

Işıklarda Vitesi Boşa Almak

5 numara Trafik ışıklarında vitesi boşa almayın .

Bazı insanlar kırmızı ışıkta durduklarında ayaklarını fren pedalına tutmak istemez diğerleri ise uzmanlardan duyduklarına göre arabayı kırmızı ışıkta sürüş konumunda tuttuğunda bunun şanzımanı aşındırdığı düşünürler.

Ancak her halükarda aracınızı sürüş modunda tutmak ışıklarda Beklerken boş konumuna almaktan daha iyidir Her şeyden önce Arabanız boşta durduğunda kontrol ipeksi de olmaz o yüzden acil bir manevra yapmanız gerekiyorsa bunu zamanında yapamayabilirsiniz.

Ayrıca yeşil ışık yandığında otomobili boşa aldınız unuttuysanız motora gereksiz devir yaptırıp daha fazla benzin yakarsınız.

Bazı insanların Trafik ışıklarında kullandığı bir başka stratejide el freni nedir bunun onları Fazla yakıt tüketmekten koruyacağını düşünürler .

Ama gerçek şu ki bu kesinlikle gereksizdir tasarruf edilen yakıt miktarı fark edilir bir düzeyde dahi olmayacaktır araç üzerinde tam bir kontrolünüz olması için kontağı açıp bırakın vitesi sürüş moduna alın ve ayağınızı fren pedalına tutun . Çorum oto çekici ile yazımız devam ediyor.

Vitesten Sallama (BOŞA ALMA)

4 numara vites boşta gitmeyin Bazı insanlar arabayı vites boştayken sürünce benzin tasarı eğlenir Yani aslında bu mantıklı bir harekettir yokuş aşağı gidiyorsunuz.

O zaman neden vitesi boşa alıp Yerçekimini kalanı halletmesi beklemeyeceksiniz ki Ancak otomatik vitesli araçlar vites sürüş kurumunda olsa bile yakıt tasarrufu sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Araç yokuş aşağı giderken yakıt akışını Keser ikinci olarak arabanızın boşta gitmesine izin vermek araç üzerindeki kontrolünüzü azaltır yani vites boş konumdayken yokuş aşağı gittiğinizde yapabileceğiniz tek şey ya başlamaktır ancak ihtiyaç durumunda hemen hızlı aramazsanız.

Ayrıca vites boş konumdayken aracınızın motoru en düşük devirde ve yağ pompası en yavaş şekilde çalışır Bu nedenle motor yapması Gerektiği şekilde soğutulmaz ve sürtünme ve ısıya bağlı olarak arıza çıkarabilir . Çorum oto çekici ile yazımız devam ediyor.

Patinaj Yaptırmak

3 numara kalkış da Arabanızı asla patinaj yaptırmayın. Bir Nascar yarışında olmadığınız sürece arabanızla asla patinaj yapmayın. Patinaj Nedir ? Patinaj Esasen vites boştayken aracın devrini arttırıp daha sonra hareketsiz haldeyken Gerçekten hızlı bir şekilde hızlanmak için vitesi sürüş konumuna almalarıdır. İnsanların bunu arabalarına yapmasını sağa dönün engelleyeceğim düşünüyorsanız tekrar düşünün Çünkü çok sayıda sürücü arabasını patinajda kaldırıyor.

Bu otomatik şanzımanın Kayışdağı’ndan ve debriyajına ciddi zararlar verir vites değiştirdiğinizde belirli parçaları hareket ettirmek için sürtünmek kullanılır ve eğer boştayken diye bir arttırıp ardından vitese hemen sürüş konumuna alırsanız kayışlar ve debriyaj zamanından önce aşınmaya uğrar daha da kötüsü Eğer Arabanızı bu şekilde kullanmaya devam ederseniz bu parçaları artık sürtünme kabiliyetini kaybedecektir . Sonuç olarak şanzıman çalışırken kaydırmaya başlayacaktır kayışlar ve debriyaj çok pahalı değildir. Ancak Servet tutacak şey değiştirilmesi gereken parçaları yerine koymak için şanzıman alıp parçalar ayırmaktır. Eğer Şanzımanınız sorunluysa çorum oto çekici aracılığı ile aracınızı çorum oto sanayi şanzıman ve motor ustalarına emanet etmek için bizi arayın web sayfamızı inceleyin. Çorum Çekici

Yakıt Seviyesi

2 numara Depodaki benzin seviyesini düşür tutmaktan kaçının Muhtemelen her Araba sahibi benzin ışığının yanmasının işte yararlı bir şey olmadığını bilir ve hala çoğumuz yine de bu şekilde araç kullanır.

Bu da bazen bir türlü bir benzin istasyonunda gidemezsiniz bazen de paranız yoktur ancak bunu görmezden gelmek Özellikle de Arabanız otomatik viteslisi aracınız çok masraflı olabilir düzgün çalışması için arabaların uygun sıvı basıncına sahip olması gerekir.

Ayrıca yakıt aracın farklı parçalarının yağlanmasını ne motorunda düzgün çalışmasını sağlar yakıt hakkında sürekli olarak sıvı düzeyi düşük kalırsa Bu parçalar Normalden daha hızlı aşınır. Çorum oto çekici ile yazımız devam ediyor.

Şanzımana Su Kaçırmak

1 numara şanzımana su girmesine İzin vermeyin şanzımanın içine su girerse başınız büyük belada demektir çok az miktarda su bile şanzımanın değiştirilmesini gerektirecek derecede büyük ben sana yol açabilir şanslıysanız ve sorunu Hemen fark ederseniz çok para kaybetmezsiniz. .

Hasar çok da büyük olmaz Mesele şu ki su şanzıman ıssızlığında debriyajdaki sürtünme sağlayan parçalar tarafından emilir bu debriyaj plakalarının birbirine tutulmasını sağlayan yapışkan maddenin çözülmesine sebep olur . Süspansiyondan çıkan bir miktar su şanzıman ünitesini farklı bölümlerinde beyaz sakızımsı kütleler oluşturur. Bu yüzden üniteye suyu gidermek için bir şey sıkamazsınız Üstelik Su şanzımana Metal kısımlarında pas oluşmasına neden olur başınıza gelecek şeyin büyüklüğü sorunu çabuk fark ettiğinizde bağlıdır ne yazık ki en yaygın çözüm şanzımanın elden geçirilmesidir. Sizde hiç bu hatalardan Herhangi birini yaptınız mı ? Otomatik vitese zarar verebilecek başka sürüş alışkanlıklarından haberiniz var mı ? Aşağıdaki yorum bölümünde bize bildirin aracınızı güvenli ve sağlam tutan biri iseniz çorum oto çekiciyle kalın. Yorum yapmaktan ve bize soru sormaktan çekinmeyin. Çorum oto çekici ile yazımız sona erdi.