Araç Muayenede Nelere bakılıyor ? TÜVTÜRK

Araç Muayenede Nelere bakılıyor?

 • 1- ilk olarak araç tanımlaması amacıyla aracın elektronik kayıtlarındaki tescil bilgileri ile aracın fiziki durumunun uyuşup uyuşmadığına bakılır.

Koltuk sayısı yakıt cinsi şasi no kontrolü gibi kontroller yapılır motor kaputunun kilit mekanizmaları kontrol edilir sonra kaputun altına bakılır. Ana fren Merkez silindiri fren kuvvetlendiricisi, fren hidroliği seviyesi, motor havuzu içerisinde bulunan hortumlar, Akü ve akü bağlantıları, elektrik tesisatı, sızdırmazlık yalıtım sıvıların seviyeleri yağ ve yakıt kaçakları, amortisör bağlantı kuleleri kontrol edilir.

 • 2- Araç güvenliği açısından lastiklerde diş derinliği Binek araçlarda en az 1.6 milimetre olmalıdır.

Lastiklerin aracın hızına ve taşıdığı yüke uygun olmasına aynı zamanda hasar ve aşınma miktarına eski olup olmamasına fiziki durumu gibi birçok özelliğine dikkat edilir.

 • 3- Acil durumlarda ihtiyaç duyacağımız ilk yardım çantası, üçgen reflektör ve yangın tüpünün araçta mevcut olup olmadığına bakılır ve stepne kontrol edilir.
 • 4- Araç Etiketinde yer alan bilgilerin araçla uyumluluğu kontrol edilir.
 • 5- Sürücünün görüş açısından özellikle camlarının sağlam ve onaylı olması önemlidir . Onaylarının olup olmadığına bakılır aracın içine geçilirken kapılar ve kilitlerinin durumu kontrol edilir. Fren test cihazı ile fren sisteminin kontrolünden ön aks fren sistemi sol ve sağ tekerleklerin fren kuvvet değerleri kontrol edilir. Servis freni için iki tekerlek arasındaki fren kuvveti farkı en az %30 olabilir aynı anda ön aks frenleri ve değerleri kontrol edilir ön aksa yapılan tüm kontroller arka Aksa’da yapılır fren verimi de en az %50 olmalıdır. El freni kontrolü de yapılır Ayrıca fren disklerinde eğiklik veya salgıda olmamalı.
 • 6- Araç içinde Şoför koltuğunun sabitliği ve emniyet kemerlerinin durumu kontrol edilir araç görüşü ile ilgili kontroller yapılır.
 • 7 – Camlar silecekler , kalorifer, korna, yan ve dikiz aynaları kontrol edilir.
 • 8- Aydınlatma sisteminin ve kontrol göstergelerinin çalışır durumda olduğuna dikkate dilerim kilometre göstergesi kontrol edilir ve kilometre bilgisi kaydedilir son olarak direksiyon kilidi debriyaj ve fren pedal lastikleri kontrol edilir .
 • 9- Aracın alt kısmında sıvı yağ ve yakıt kaçakları egzoz ön ve arka aks süspansiyon sistemi fren sistemi hortumlar Rekorlar kablolar kontrol edilir paslanma Sızıntı ve hasar olup olmadığına bakılır karoseri ve Taşıyıcı parçalarının durumuna da bakılır.
 • 10- Aracın ön aksı kriko ile kaldırılır tekerlek Rulman boşlukları rot başı rotil bir kontrol edilir. Aynı anda lastiklerin jantların sağlamlığı ve hasar durumları kontrol edilir süspansiyon sisteminin parçaları olan amortisörler ve yaylar kontrol edilir fren sisteminde de fren hortumları fren pabuçları ve fren diskleri kontrol edilir.
 • 11- Egzoz sistemi ve katalitik konvertör kontrol edilir bağlantıları egzoz boruları ve susturucuları kontrol edeceğiz herhangi bir gaz kaçağı olup olmadığı kontrol edilir arka Aksa’da ön Akseki gibi tekerlek boşlukları lastik ve jant süspansiyon sistemi hortumları ve parçaları kontrol edilir. Ayrıca güç aktarma organlarında yağ kaçağı ve benzeri olup olmadığına bakılır araçda varsa fren limitörü de kontrol edilir.
 • 12- Aydınlatmalar Trafikte güvenli seyahat etmek için açısından çok önemlidir. Bu sebeple kısa uzun ve varsa sis farlarının ayarları kontrol edilir.

Araç muayenesi sonrasında aracınızın durumunu gösteren bir rapor araç sahiplerine Aracınız hafif kusurlu yada kusursuzsa muayene tamamlanır. Ağır kusurlu yada emniyetsiz olarak rapor edilmişse en geç bir ay içinde aynı istasyonda veya aynı ildeki herhangi bir sabit istasyonda ücretsiz muayene tekrarına girilmesi gerekir .

Çorum Oto Çekici

Çorum Oto Çekici ve TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları güvenli yolculuklar Diler .

Aracınızın muayenesi bittiğinde aracınızı araç muayene istasyonuna yürüterek götüremezsiniz. Muayenesiz olarak aracınız trafiğe çıkamaz ağır cezai yaptırım uygulanır. Bu durum da Çorum Oto Çekici firmamızı arayarak aracınızı istediğiniz Araç muayene istasyonuna ucuz ve hesaplı fiyatlarla götürelim.

TÜVTÜRK Çorum Tesisleri ve Araç Muayene İstasyonu
Çorum Merkez İstasyonu
İstasyonumuzda,
Sadece Randevulu Araç Kabul EdilmektedirEgzoz Gazı Emisyon Ölçümü YapılmaktadırAdres:
 Mimar Sinan Mah. Ankara Yolu Bulvarı No:157 ÇORUM
Web site: Tüvtürk Çorum
Tel: 0 850 222 8888

 

İş Ortağı: Coşkunlar Taşıt Muayene İstasyonları İşletim A.Ş.