Araç Neden Çalışmaz ?

Bugün sizlere Anlatmaya çalışacağım konu araç neden çalışmaz araba çalışmıyorsa sebepleri nelerdir?

ARACINIZ ÇALIŞMIYORSA BİZİ ÜCRETSİZ ARAYIN ÇORUM OTO ÇEKİCİ

0507 019 93 55

 Araç marş basıyor Lakin çalışmıyorsa sebebi nedir?

 Araçta marş Yoksa yani marş tık edip kalıyorsa sebepleri nelerdir? bunlarla alakalı dilim döndüğünce bilgi vermeye çalışacağım.

 Arkadaşlar araç neden çalışmaz sorusunu iki farklı şekilde incelemek gerekmektedir.

Arkadaşlar Bunlardan ilki Araç marş basıyor Lakin Çalışmıyorsa bir diğeri ise araçta Marş sesi yok ve bu sebeple araç çalışmıyorsa sebepleri nelerdir bunu anlatmaya çalışacağım.

YAKIT SORUNLARI

1- ilk olarak araçta Marş basıyor Lakin araç çalışmıyorsa sebepleri nelerdir bunları inceleyelim 1- Aracınız çalışmıyorsa bakmanız gereken yer yakıttır aracınızda yakıt var mı yani Özellikle aracı yani aile kullanımlarında veya bir arayın çok kişi kullanıyorsa bu çok görülmekte araçta yakıtın bittiği fark edilmiyor.

Bundan emin olmaya çalışın hele özellikle benzinli ve Dizel araçlarda yakıt çalınma olayı oldukça sık duyulmaktadır Bu sebeple aracınızın yakıtın olup olmadığından Emin olmaya çalışın.

 Eğer aracınızın yakıtı var sıradaki bakmanız gereken yer aracınızın immobilizer’ı yani ve şifreli anahtar diyebiliriz. 

İmmobilizer

2- Kontağı açtığınızda imbolizer  ışığının sönmesi gerekmektedir. Şu gördüğünüz sarı ışık böyle kontağı açtığınızda sönmesi gerekmektedir. 

İmmobilizer otomobillerin araç çalıştırma (kontak) sistemine takılan elektronik bir devredir. Bu elektronik devrenin bir parçası arabayı çalıştıran kontak anahtarı içindedir ve bu parça tamamlanmadan motor çalışmaz. Bu nedenle İmmobilizer olan otomobiller, “düz kontak” yapılamaz ve çalınmaları çok daha güçtür.

 Eğer ki bu Işık sönmüyorsa Aracınız anahtarı tanımamış demektir anahtarı tanımadığı için ve Aracınız marş bassa bile çalışmayacaktır bu yüzden aracınızın immobilizer lambasına dikkat edin.

 Eğer ki bu lamba sönmüyorsa ilk yapmanız gereken aracın yedek anahtarını kullanmak aracın yedek anahtarı aracınızın çalışmasını sağlayabilir.

 Bu sebeple aracın yedek anahtarı ilk kullanım Onun dışında immobilizerlı da alakalı bir problem yoksa aracınızın krank sensörü arızalı olabilir buna bakılması gerekmektedir ve ateşleme bobini arızalı olabilir ya da buna bakılması gerekmekte .

Krank Sensörü

3- Krank sensörü yani sensör ile alakalı bir işimiz yok ateşleme bobini yani Bu ikisi de arızalı olabilir peki bunun arızasını nasıl kontrol edeceğiz?

Aracınızda  biri marşa basacak O biri marşa basarken Biz buji kablosunu çıkartacağız buji kablosunu içindeki demiri bujiye yaklaştı arayacağız Bu yaklaştırma da siz Araç marş basarken Bir kıvılcım lan mı olacaktır bu kıvılcım danla varsa aracınızın krank sensörü çalışıyor demektir.

 Yani krank sensörü ateşlemeye ateşten veriyor Peki ateşleme bobininden arızalı olduğunu nasıl anlayabiliriz mesela krank sensörünün de bunların hiçbirini ateşleme olmaz ama eğer bir sorun ateşleme Bobi’nin de ise mesela bunların 1 tanesini de olacaktır bir tanesinde olmayacaktır bu tarz bir durumda aracınızın ateşleme bobini da arızalı olup olmadığını veya bujilerde arıza olup olmadığını bu şekilde anlayabilmeniz mümkündür. 

Yakıt Pompası

4-  Onun dışında bunu da geçerim aracınızın yakıt pompası arızalı olabilir.

 Bunu nasıl anlayacaksınız aracınızın kontağını açtınız kontağı açtığınızda Yani arka koltuk ve bagaj kısmında böyle bir uğultu sesi gelmesi gerekmekte çok ince bir ses bu gürültülü bir ortamda bunu duymanız mümkün değil ama aracın içinde sessiz bu ortamda bu duyulur kontağı açtığınızda yani bir şey olması lazım ses gelmesi lazım yakıt pompasının çalışıp çalışmadığını anlamak için Eğer ki bu ses Yoksa yani yakıt pompası ile alakalı bir problem var diyebiliriz .

5- Onun dışında Aracınız hemen çalışıp peşine stop ediyorsa yani Araç marş yaparsınız çalışır yok çalışır direkt stop ediyorsa veya aracınızda bir yolculuk yaptığınız Aracınız Tek marşta çalıştı soğukta araç soğukken Tek marşta çalıştı bir yere gittiniz bir yarım saat durdunuz geldiniz .

Basınç Sensörü

Aracınız ısındığında çalışmıyorsa Eğer bu sefer bakmanız gereken yer regülatör basınç sensörü yakıt basınç regülatörü yakıt basınç sensörü yakıt geri dönüş valfi Yani bunlara bakılması gerekmektedir Mesala benim aracımda benzin geri dönüş valfi burada bu parça aracınızın ısınınca çalışmamasına ya da hemen çalıştıran stop etmesine sebebiyet verebilmektedir arkadaşlar Buna da bakılması gerekmektedir şimdi bir diğer unsur şöyle ateşleme dedik yakıt at dedik.

 Şimdi Bu arızayı nasıl birbirinden ayıracağız bunu anlatmaya çalışayım size aracınızın hortumunu çıkar Ya şu hava filtresi hortumu çıkartın buradan arkadaşlar aracınızın burada boğaz kelebeği var yakıtın geçti ne yapacağız buraya bu attı Sonra biri marşa basacak biri marşa basarken Biz buradan boğaz kelebeğine balata spreyi sıkacağız Siz buraya balata spreyi sıktığınızda Eğer ki aracınızın yakıt sisteminde Bir problem varsa balata spreyi sıktığınızda araç çalışacaktır .Tüm anlatılanlara rağmen aracınızdaki arızayı tespit edemediyseniz ve aracınız hala çalışmıyorsa Çorum Oto Sanayii yolu gözükmüş demektir . Aracınızı Çekici ile oto sanayiye sadece 50 TL ye götürebilirsiniz. Eğer hemen oto çekici çağırmak istiyorsanız hemen. Çorum Çekici web sayfamızı ziyaret edin.

Çünkü balata spreyi yanıcı bir gaz olduğu için siz buradan sıktığınızda araç çalışacak Lakin Eğer ki siz buradan balata spreyi sıktığınızda daha iyi araç çalışmıyorsa sorun ateşleme dedir Eğer ki araç çalışıyorsa sorun yakıt sisteminin alakalıdır diyebiliriz Onun dışında bir çok arkadaş yakıt pompası yani benzin pompasına role taktırmak da ya da Bunlar orjinalinde de olabiliyor.

 Eğer ki aracınızda bu tarz bir role varsa role benzin pompasının çalışmasını engelliyor olabilir Ve bu da kontrol edilmelidir Onun dışında devam edecek olursak aracınızın enjektörlerin de bir problem varsa aracınızın çalışmayacaktır benzinli çalışmasında problem olacak da benzinde çalışmayacaktır Eğer ki enjektörlerde problem varsa buna Dah arkadaşlar Onun dışında Tüplü araçlarda çok görülen arızalardan biridir.

Çorum Oto Çekici
Çorum Oto Çekici firması ve telefon numarası

  Eğer ki Aracınız tüple çalışıyorsa gaz kesici de bir problem olabilir gaz kesici gazı açmıyorsa kesmiyorsa Yani bu tarz bir problemler Bir yerdir Onun dışında yani çok düşük bir ihtimalle olsa da aracınızın Beyninde bir problem olabilir ama beyin problemleri şöyle belli eder Genelde kendini aracın beyninde problem olduğunda araçta birçok bir yerde problem gösterir Ne bileyim ikaz ışıklarının birkaç tanesi yanar ben farklı farklı belirtiler gösterebilir diyebiliriz Onun dışında aracınızın şeyde krank sensöründen gıranta bir problem olabilir 10’da söylemiştik maf sensörü aracınızın maf sensörünün de bir problem olabilir maf sensör arızalıysa .

Eğer Aracınız çalışmayabilir bunun için ne yapabilirsiniz genelde map sensörünün fişini çıkardığınızda Eğer ki birçok araç malsın sönüp için çıkartıldığında çalışmaktadır map sensörünün fişini çıkartarak aracı çalıştırmayı deneyebilirsiniz Eğer şanslıysanız Araç çalışacaktır aracınızda marş basıyor Lakin çalışmıyorsa konusunda Yani bunların dışında bir şey çıkacağını zannetmiyorum arkadaşlar .  

Tüm anlatılanlara rağmen aracınızdaki arızayı tespit edemediyseniz ve aracınız hala çalışmıyorsa Çorum Oto Sanayii yolu gözükmüş demektir . Aracınızı Çekici ile oto sanayiye sadece 50 TL ye götürebilirsiniz. Eğer hemen oto çekici çağırmak istiyorsanız hemen. Çorum Çekici web sayfamızı ziyaret edin.