Kaza Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaza Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler. Bir kısmımız seyahat amaçlı trafiğe çıkıyoruz yani bir şekilde trafikte olmak zorundayız trafik günümüzün Olmazsa olmazım hep söylüyorum otomobil kullanırken yolun akışına Konsantre olmamız gerekiyor .
Başka şeylerle uğraşırsak dikkatimizi başka şeylere verirsek sağdan soldan gelen önümüzden arkamızdan gelen tehlikeleri göremeyebilir bu tehlikeleri gözümüzden kaçırdığımız zaman da yolda ufak tefek kazalara karşı biliriz.

Yani kaza riski trafikte her zaman vardır diyelim ki bir kazaya karıştık o anda hiç Panikleme den neler yapmalıyız nelere dikkat etmeliyiz hangi yolları izlemeliyiz bugün bunu anlatacağım.

Çoğu zaman görüyorum yolda karşılaşıyorum Ufak bir kaza olmuş ya maddi hasarlı bir kaza insanlar telefonları elinde yola çıkmışlar arabalardan inmişler yoldan herhangi birisini arıyorlar telefon ellerinde arabaya bakarak çeşitli yorumlar yapıyorlar ben uzaktan izliyorum hiçbir emniyet Tedbiri yok kaza olmuş Kimseye de bir şey olmamış yaralanma yok başka bir şey yok ya Arkadan gelen bir araba size altına alabilir daha kötü şeyler olabilir.

Önce emniyete dirimizi alacağız yani kaza olmuş bitmiş yapılacak bir şey yok Birisi kazaya karışmış Yolun kenarına bir kaza almış yolu normal akışına devam etmesi lazım fakat yoldan geçen insanlar da yavaşlayıp kazaya bakıyorlar.

Ya arkadaşlar elinizden bir şey gelmiyorsa kazaya yardım etmeyeceksiniz normal seyrinde devam edin yani yolu tıklamayın ki arka tarafta başka bir kaza daha olmasın ya bunlar benim çok gözlemlediğim şeyler kaza alıyorsan kazaya bakıyorsun ya niye bakıyorsun ki oraya sen önüne bak önüne şimdi düşünün başımıza Ufak bir kaza yaptık.

Yani geri geri gelirken bir yere vurduk ya da giderken kaydık kaldırma vurduk otomobilimize hasar meydana geldi trafik sigortası Bizim tek başımıza tek taraflı yaptığımız hasarı ödeme
Dolayısıyla tek taraflı kazalarda bizim herhangi bir yere çarpma mız durumunda sigortamız varsa bunu Biz cebimizden ödememiz gerekir sigortası hangi bölüme yapmayacağı için bizim atmamıza gerek kalmaz kasko sigortamız varsa ve tek yönlü bir hasar yapmışsak bizim aracımıza otoparkta dururken birisi gelip vurabilir ya da biz otoparkta bir yere vurabiliriz ya da yolda giderken bir yere vurabiliriz.

En yakın karakola gidip olay yeri görgü tespit tutanağı tutturmanız gerekir diyelim ki maddi boyutu çok büyük bir şey değil ufak bir şey arkadan gelmiş bir otomobil bizim tam konumuza vurmuş tampon af içeri göçmüş veya kopmuş yere düşmüş veya aynı mıza vurmuş Çok önemli şeyler değil bunlar .
Ufak hasarlı kazalar Bununla ilgili de Bizim sigorta poliçenizi düzenleyen sigorta aracısının arayıp beyanla bu işi kurtarabilirmiyiz diye sormamız gerekir sigorta aracı sından teyit aldıktan sonra yani bizim Bey anımızı sigorta şirketi kabul etmesi durumunda Hasan ımızın karşılanmasını sağlayabilir.
Şimdi gelelim en az 2 aracın karıştığı kaza ya dikkat edilmesi gereken çok önemli bir konu var Nedir bu konu eğer bir yaralı varsa ehliyetsiz bir sürücü varsa alkollü bir sürücü varsa veya otomobillerden bir tanesi kamyon aitse mutlaka 155 arayıp polisten yardım istemek karıştığı muz maddi hasarlı kazada bu şartlar yoksa işimiz kolay sigorta şirketine bildirmek üzere bir kaza tutanağı düzenleriz.

Peki bu tutanak tutulurken nelere dikkat etmeniz gerekir ilk önce kaza yerinin ve kazaya karışan otomobillerin hasarlı bölgelerin fotoğraflarını çekmemiz gerekir diğer yapmamız gereken şey sürücü görüşlerini tutanakta belirtmemiz gerekir Bir diğer önemli konu da kaza yeri krokisi kaza yeri krokisi ne ilgili bölüme aslına uygun şekilde çizmeliyiz kaza tespit tutanağının diğer otomobillerle ve sürücüler ile ilgili bilgi kısımlarında doldurup karşılıklı imzaları attıktan sonra bunları sigorta şirketlerine ulaştırırız kazalarda önemli bir çözüm şekli de mobil kaza tutanağı uygulaması programı.

Akıllı telefonlarda bu program var bu programı telefonumuza indirirsek işimiz çok kolaylaşıyor hemen bütün bilgileri kaza anındaki fotoğrafları ve diğer otomobille bizim otobüse ilgili bilgileri bu programı giriyoruz ve zamanı bize çok kısaltıyor mu program hemen sigorta şirketine gönderiyoruz işlemimiz kısa zamanda devreye giriyor .
Şşimdi Kaza yaptık ve kaza sonucunda aracımız hareketsiz kaldı E o zaman ne yapacağız hemen kasko sigorta şirketinin Yol Yardım hizmetlerini arayarak çekici talep edeceğiz çekici gelir ve otomobilimizi servise kadar götürür bu çekilecek mesafe poliçe kapsamındaki anlaşmaya bağlıdır.

ÇORUM OTO ÇEKİCİ

Bu konudaki genel uygulama en yakın servise ama bazı poliçelerde şehirler arası da kapsar Eğer Bulunduğumuz ilin dışında başka bir yerde kazaya karışmış Sak ve poliçe kapsamı mızda şehirler arası çekici hizmeti yoksa aradaki ücret farkını çekiciyi ödememiz gerekir .

Araç serviste girdikten sonra hasar tespiti yapılır Expert onay verir ve aracın yapım aşaması başlar bir kaza anında yapmamız gereken şeyleri anlattık Unutmayalım ki önce emniyet tedbirlerimizi alıyoruz sonra yapılacak şeyler yapıyoruz.