Araç muayenesinden ilk seferde geçmek için 10 ipucu

Araç muayenesinden ilk seferde geçmek için 10 ipucu Otomobil sahibi olmanın getirdiği bir yükümlülük Hem de bizim ve çoluk çocuğumuzun can ve mal Emniyeti açısından çok gerekli bir uygulama aslına bakarsanız muayene aşamasını ızdırap olmaktan bir nerede çıkarmak ve aracınızın tek seferde muayeneden kusursuzca çıkmasını sağlamak elinizde bunun için kendinizin kolaylıkla yapabileceği 10 basit kontrol var.

Bugün size bunlardan bahsedeceğim biliyorsunuz muayenelere TÜVTÜRK adında bir işletme yapıyor ama tüm standartları Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı belirtiyor muayene sürecinin tüm aşamaları Her istasyonda kesinlikle aynı.

Bunu şunun için söylüyorum geçenlerde bir iş arkadaşımız kendince bize iyilik yapmak adına falanca yerdeki muayene istasyonu diğerlerinden daha hızlı yapıyor oraya gidin gibi şeyler söyledi Ben sordum diğerlerinden eksik bir şeyler mi yapıyor diye çok ince demiyorlar dedi ama ona da söyledim böyle bir şey imkansız .

Aracınız eğer arızalı yada çekme belgeli ise Çorum oto çeki ile aracınızı muayene istasyonuna götürebilirsiniz.

Her istasyonda atlar bantlar aynı ve bir cihazdan ölçü almadan diğerine Geçilmez Bence kolayına kaçmanın yollarını aramak yerine hepimizin güvenliği için muayenenin kusursuz yapılmasına yardımcı olsak daha doğru olur peki bize bu konuda neler düşüyor muayene zamanı geldiğinde muayene istasyonuna gitmeden önce neler yaparsak aracımız kusursuz bir şekilde o istasyondan çıkar ve ruhsat ımıza onaydan basıldım birçok araç kolayca giderilebilecek sorunlar yüzünden muayeneden geçer not alamıyor.

Bu hem işkence gibi gelen muayeneye ikinci kez girmek hem de iş ve zaman kaybı anlamına gelir Oysa kendi kendimize kolayca yapabileceğimiz bazı basit kontroller sonrasında tespit edilen kusurların giderilmesi ile bu işkenceden kurtulabilirsiniz işte muayene öncesi yapılabilecek 10 basit kontrol.

Aracınız eğer arızalı yada çekme belgeli ise Çorum oto çekici ile aracınızı tamirciye götürebilirsiniz.

Şimdi arkadaşın içeri girdi ve farları yakalım sinyaller.  Evet farlar uzunları yakalım şimdi sinyaller sağ sinyal gördüğünüz gibi her şey çalışıyor.

Aracın Camlarına Dikkat

2 aracınızın ön ve varsa arka cam yıkama sistemleri silecekler çalışır durumda aynaları da eksiksiz ve hasarsız olmalıdır Bunları kontrol etmek için bir başkasına ihtiyacınız zaten yok.

Burada anlattığımız için arkadaşımız bize yardımcı oluyor yani silecekler Mümkünse çalışıyorsa bakın Daha sonra da silecek suyunu da yine iyi attığına Ve tabii ki su deposunun da dolu olduğuna bakın .

Aracınız eğer arızalı yada çekme belgeli ise Çorum oto çeki ile aracınızı muayene istasyonuna götürebilirsiniz.

Üç emniyet kemerlerini izinde tam ve çalışır durumda olması gerekiyor sadece Kemerin olması yeterli değil bu ayrıntıya dikkat edin aynı zamanda kusursuz çalışması lazım.

Bunu da şimdi şu şekilde kontrol edebiliriz bakalım şimdi sert şekilde çektiğimizde Kemer gelmiyorsa çalışıyor demektir bakalım gördüğünüz gibi Kemer çalışıyor bu şekilde test edebilirsiniz kolaylıkla bu kontrolü sadece sürücü koltuğunda değil tüm kemerlerde yapmayı da unutmayın aracınızda bir trafik seti mutlaka ama mutlaka olmalı Yoksa muayeneden geçemezsiniz.

Peki bunu da bu trafik setinde neler olmalı bakalım şimdi 1 adet yangın tüpü ilk yardım çantası 2 adet üçgen reflektör ve diğer malzemeler mesela bunlardan bir tanesi boyunluk yaralanma durumunda yine halat çekme halatı Ve tabii ki takoz Bu da açılıp kapanan bir takoz Bunlar Mutlak surette olması gerekiyor tabii hasarsız ve çalışır durumda da olması gerekli mesela son kullanma tarihi geçmiş yangın tüpü yüzünden muayeneden kalabilirsiniz .

Bu arada sakın kiralık yangın tüpü trafik seti ile muayeneye girmeyin muayene uzmanlarını değil kendi ailenizin can güvenliğini hiçe sayarak kendinizi ve ailenizi kandırmış olursunuz Buna da mutlaka dikkat edin derim. 

Aracınız eğer arızalı yada çekme belgeli ise Çorum oto çeki ile aracınızı muayene istasyonuna götürebilirsiniz.

Geldik Beşe  trafik tescil belgesi dediğimiz ve bizimde ruhsat olarak bildiğimiz belgedeki şasi numarası ile aracın gövdesi üzerinde bulunan şanslı numaralar durmamız gerekiyor numaraları genellikle hemen direksiyonun arkasında 5 uza camın altında bir plaka ile genel olarak pek çok Otomobilde yer alır Ama bunda yok gördüğünüz gibi belki de demek ki bunda da kaputun altından göreceğiz bakalım.  hemen u ile başlayan ve devam eden numaralar var Evet burada doğru sizde mutlaka bunu karşılaştırmanız gerekiyor Bu karşılaştırmayı aslında muayene öncesinde değil ondan çok daha önce yapmanız gerekiyor Yani mesela ikinci el bir araç almışsınız ta aldığımız sırada bu ruhsatla araç üzerindeki şaşı numaraları birini tutuyor ama ona bakmamız lazım yoksa başınıza bela alırsınız araç belki change olabilir belki kaçak olabilir Bu yüzden de ta aracı alırken ruhsattaki numara ile şasi numarası ile aracın üzerindeki şasi numarasının birini zaten tutması gerekiyor.

Aracınız eğer arızalı yada çekme belgeli ise Çorum oto çeki ile aracınızı tamirciye götürebilirsiniz.

 6 mümkün diş derinliği de 1.6 milimetrenin altına düşmemeli ama bunu Biz zaman zaman sizi uyarıyoruz Diyoruz ki 3 milimetrenin altına düşmesin lastiklerin iliklerini Çünkü bu sizin Güvenliğiniz için Çoluk çocuğun güvenliği için çok daha önemli ama muayeneden geçmek için 1.6 milimetre yeterli oluyor Bunu gözünüzde kontrol etmek yetime Tabii elinize bir çöp yahut da tel alarak bunu kontrol etmeniz lazım söyle çöp rüyada teli derinlikle netleştir Erek Daha sonra da 1 metre yardımı ile bunu ölçerek gördüğünüz gibi bulabilirsiniz Eğer 1.6 milimetrenin altındaysa o araçla gitmeyin Çünkü muayeneden geçemez.
Aracınız eğer arızalı yada çekme belgeli ise Çorum oto çeki ile aracınızı tamirciye götürebilirsiniz.

 7 Aracınıza LPG sıkıştırılmış doğalgaz veya sıvılaştırılmış doğalgaz sistemlerinden birini mont bitirdiyseniz mutlaka ruhsata işlenmiş olmalı Eğer siz almadan önce bu Montaj yapılmışsa ruhsata işlenip işlenmediğini kontrol etmelisiniz .

  1. maddemiz traktör römorkları römork ve yarı römork kullananları ilgilendiriyor Eğer bu araçlardan birini kullanıyorsanız römork arkalarında uygun arka işaret levhaları bulunması gerekiyor takılı durumda olup olmadığını kontrol etseniz iyi olur

9 sırada minibüs veya otobüs kullanıcılarını ilgilendiren bir konu var Eğer bunlardan birini kullanıyorsanız araçlarda acil çıkış levhalarının ve yeterli adet de acil çıkış çekicinin hani şu camı kırmaya yarayan çekişleri bulunup bulunmadığını kontrol etmeniz gerekiyor ve geldik

Aracınız eğer arızalı yada çekme belgeli ise Çorum oto çekici ile aracınızı tamirciye götürebilirsiniz.

  1. ve son kontrole kamyon römork ve yarı römorkların arkasında ve yanında çepeçevre veya boylamasına uygun reflektif şeritler takılı olması lazım bu tip araçları kullananlarda bunu kontrol etmeden ve tamamlamadan muayeneye gitme veliler Tabii Tüm bunları tamamlamak büyük oranda aracın muayeneden geçmesini sağlayacaktır ancak mu başka eksikler de çıkabilir ve araç Geçer not alamayabilir mesela fren testlerinden kalabilir imkanınız varsa otorapor gün servislerde tüm ölçümleri yaptırarak aracınızı muayene tam anlamıyla hazır hale getirebilirsiniz son olarak da şunu söyleyeceğim muayenesi yapılmış bakımları tam olan bir aracın sadece kullanıcısının değil araç içindeki herkesin bu aileniz ve çocuklarınızla olabilir trafikteki diğer araçları ve yolcuların da güvenliğini artırdığını unutmamak gerekiyor.